CAD 3,200 *Setting only, center stone not included
Vintage Inspired 14K White Gold Round Diamond Engagement Ring
CAD 3,200 *Setting only, center stone not included
Sculpted marquise-shaped shoulders with glistening accent diamonds lend a unique glamour to this 14k white gold engagement ring setting. Prong set accent stones also float about the round cut center stone. Vintage-inspired milgrain borders and delicate engraving garnish the tapered shank.
*All engagement ring settings are available in 14kt and 18kt Yellow, Rose and White Gold as well as Platinum.
*Most engagement ring settings are available in alternate center stone shapes and carat weights via special order.
| Product Line: | Solene |
| Item Code: | ER14768R3W44JJ |
| Crown Type : | Not changeable |
| Center Stone Carat Weight: | 0.75 ct |
| Center Stone Size: | 5.75 mm |
| Total Diamond Weight (TW): | 0.13 ct |
| Division : | Gabriel Bridal |
| Collection : | Floral Nouveau |
| Style : | Cluster |
| Stone Shape : | Round |
| Width : | 6.20 mm |
| Thickness : | 6.00 mm |
| Bandwidth : | 2.00 mm |
| Size : | 6.50 |
Worried if you’ve made the right selection?
We’ve got you covered with our Shop Confidently: A Gabriel Exclusive® program. All Gabriel & Co. registered engagement rings can be exchanged within 1 year of purchase for another piece of equal or higher value.
Learn more










