CAD 6,100 *Setting only, center stone not included
14K White Gold Chevron Round Diamond Engagement Ring
CAD 6,100 *Setting only, center stone not included
This Kaslique engagement ring shines with the singular appeal of an eye-catching chevron shape. Your 1ct round center stone is designed to nestle snuggly at the apex of the v-shaped band. 0.64ct diamonds shimmer along the shank 14K white gold shank, including a pear shaped diamond beneath the center stone.
*All engagement ring settings are available in 14kt and 18kt Yellow, Rose and White Gold as well as Platinum.
*Most engagement ring settings are available in alternate center stone shapes and carat weights via special order.
| Product Line: | Daina |
| Item Code: | ER15797R4W44JJ |
| Crown Type : | Not changeable |
| Center Stone Carat Weight: | 1 ct |
| Center Stone Size: | 6.5 mm |
| Total Diamond Weight (TW): | 0.64 ct |
| Division : | Gabriel Bridal |
| Collection : | Kaslique |
| Style : | Chevron |
| Stone Shape : | Round |
| Width : | 13.80 mm |
| Thickness : | 5.70 mm |
| Bandwidth : | 1.70 mm |
| Size : | 6.50 |
Worried if you’ve made the right selection?
We’ve got you covered with our Shop Confidently: A Gabriel Exclusive® program. All Gabriel & Co. registered engagement rings can be exchanged within 1 year of purchase for another piece of equal or higher value.
Learn more






