CAD 15,200 *Setting only, center stone not included
18K White Gold Round Diamond Engagement Ring
CAD 15,200 *Setting only, center stone not included
Your 3ct round cut center stone is the commanding focal point of this impactful engagement ring design. Not to be outdone, the classic setting features another 1.46cts of diamonds. Both round and baguette stones alternate along the 18K white gold shank.
*All engagement ring settings are available in 14kt and 18kt Yellow, Rose and White Gold as well as Platinum.
*Most engagement ring settings are available in alternate center stone shapes and carat weights via special order.
| Product Line: | Briella |
| Item Code: | ER15839R12W83JJ |
| Crown Type : | Not changeable |
| Center Stone Carat Weight: | 3 ct |
| Center Stone Size: | 9 mm |
| Total Diamond Weight (TW): | 1.55 ct |
| Division : | Boutique Bridal |
| Collection : | Classic |
| Style : | Straight |
| Stone Shape : | Round |
| Width (A) : | 9.40 mm |
| Thickness (B) : | 9.20 mm |
| Bandwidth (C) : | 3.00 mm |
| Size (D) : | 6.50 |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
Worried if you’ve made the right selection?
We’ve got you covered with our Shop Confidently: A Gabriel Exclusive® program. All Gabriel & Co. registered engagement rings can be exchanged within 1 year of purchase for another piece of equal or higher value.
Learn more










