Adjustable Twisted Cable Stainless Steel Bangle with Sterling Silver Ruby Breast Cancer Charm
CAD 175
Everyone needs a message of hope in their life - wear your message as a daily reminder to you and everyone else with this sleek silver and stainless steel bangle. The cable is adjustable for either a loose or tight fit. A ribbon charm engraved with the word 'HOPE', adorned with a lovely ruby stone is suspended from the middle of the bangle as a powerful and purposeful finish to this gorgeous piece of jewelry.
| Item Code: | BG3947MXJRA |
| Division : | Charity Silver |
| Collection : | Steel My Heart |
| Style : | Charm |
| Diamond Color: | None |
| Diamond Clarity: | None |
| Center Stone Size : | 1.5 mm |
| Stone Shape : | Round |
| Width (A) : | 8.20 mm |
| Thickness (B) : | 2.60 mm |
| Drop (E) : | 19.49 mm |
| Size (D) : | 7.00 In |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*










