CAD 2,750
14K White Gold Beveled Pavé Diamond Cross Necklace
CAD 2,750
This timeless symbol notable in many religions has been a prevalent icon in jewelry design. You can customize a cross emblem countless ways and this particular cross pendant is another variation. Shiny 14K white gold is crafted into a cross that showcases beveled edges and radiant .17 ct pavé diamonds along its vertical and horizontal lines.
| Item Code: | NK1900W45JJ |
| Total Diamond Weight (TW): | 0.20 ct |
| Division : | Gabriel |
| Collection : | Contemporary |
| Style : | Pendant |
| Chain Length : | 16.00 In |
| Width (A) : | 17.41 mm |
| Thickness (B) : | 3.12 mm |
| Drop (E) : | 31.11 mm |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*









