LR50385W45BP
CAD 1,850
CAD 1,850
14K White Gold Black Pearl and Diamond Ring
LR50385W45BP
CAD 1,850
CAD 1,850
This timeless ring showcases a lustrous black pearl to breathtaking effect. Round prong set diamonds flank the pearl on either side, adding 0.15cts of sparkle. This 14K white gold fashion ring will never go out of style.
Product Details
| Item Code: | LR50385W45BP |
| Total Diamond Weight (TW): | 0.15 ct |
| Division : | Gabriel |
| Collection : | Contemporary |
| Style : | Fashion |
| Diamond Color: | Faint Color |
| Diamond Clarity: | SI2 or higher |
| Center Stone Size : | 8.5 mm |
Product Measurements
| Width (A) : | 7.76 mm |
| Thickness (B) : | 3.02 mm |
| Bandwidth (C) : | 1.47 mm |
| Size (D) : | 6.50 |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
Shipping & Returns
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*













