CAD 1,950
14K Yellow Gold Cushion Cut Peridot and Diamond Halo Promise Ring
CAD 1,950
A cushion cut peridot with a spring green hue is the high-spirited heart of this August birthstone ring. A mesmerizing halo of 0.09ct pavé diamonds encircles the center stone in a burst of brilliance. Finished with a beaded 14K yellow gold band, this Lusso Color ring brings elegance and flair to your look.
| Item Code: | LR50890Y45PE |
| Total Diamond Weight (TW): | 0.10 ct |
| Division : | Gabriel Stackables |
| Collection : | Color |
| Style : | Fashion |
| Diamond Color: | Faint Color |
| Diamond Clarity: | SI2 or higher |
| Center Stone Size : | 6x6 mm |
| Stone Shape : | Cushion Cut |
| Width (A) : | 8.00 mm |
| Thickness (B) : | 5.00 mm |
| Bandwidth (C) : | 1.60 mm |
| Size (D) : | 6.50 |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*











































