CAD 295
Sterling Silver Cushion Cut Amethyst Ring
CAD 295
A captivating fashion ring crafted from polished 925 sterling silver with elegant scrollwork detailing. A cushion cut amethyst center stone draws attention to its royal purple hue. This Lusso Color collection February birthstone ring is a sophisticated stunner.
| Item Code: | LR6845SVJAM |
| Division : | GBSV |
| Collection : | Color |
| Style : | Classic |
| Diamond Color: | None |
| Diamond Clarity: | None |
| Center Stone Size : | 8x8 mm |
| Stone Shape : | Cushion Cut |
| Width (A) : | 10.40 mm |
| Thickness (B) : | 6.08 mm |
| Bandwidth (C) : | 2.25 mm |
| Size (D) : | 6.50 |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*














