CAD 380
925 Sterling Silver Bujukan Amethyst Signet Ring
CAD 380
A regal amethyst center stone in a chic cushion cut shape lends a lush purple hue to this Bujukan ring. Beaded sterling silver encircles the vibrant gemstone which is secured at the center of a reverse tapered shank. This February birthstone ring is finely crafted and ideal for gifting.
| Item Code: | LR6896SVJAM |
| Division : | GBSV |
| Collection : | Bujukan |
| Style : | Fashion |
| Diamond Color: | None |
| Diamond Clarity: | None |
| Center Stone Size : | 6x6 mm |
| Stone Shape : | Cushion Cut |
| Width (A) : | 9.38 mm |
| Thickness (B) : | 5.10 mm |
| Bandwidth (C) : | 1.96 mm |
| Size (D) : | 6.50 |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*













