EG14981Y45AM
CAD 4,300
CAD 4,300
14K Yellow Gold Diamond and Flat Pear Shape Amethyst Earrings With Flower Pattern J-Back
EG14981Y45AM
CAD 4,300
CAD 4,300
Product Details
| Item Code: | EG14981Y45AM |
| Total Diamond Weight (TW): | 0.33 ct |
| Division : | Gabriel |
| Collection : | Color |
| Style : | Drop |
| Diamond Color: | Faint Color |
| Diamond Clarity: | SI2 or higher |
| Center Stone Size : | 13x9 mm |
| Stone Shape : | Pear Shape |
Product Measurements
| Width (A) : | 11.30 mm |
| Thickness (B) : | 8.30 mm |
| Drop (E) : | 26.90 mm |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
Shipping & Returns
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*
SHOP BY CATEGORY










