925 Sterling Silver Rock Crystal/Green Onyx Teardrop Pendant Necklace with Black Spinel
CAD 365
A teardrop shaped pendant of faceted green onyx and rock crystal ornaments this graceful necklace, lending your look a bright and luxurious hue. A round cluster of pitch black spinel stones sits atop the pendant, connecting it to a simple 925 sterling silver cable chain. This adjustable Souviens necklace is distinguished by its timeless elegance.
| Item Code: | NK5870SVJMC |
| Division : | Boutique Silver |
| Collection : | Souviens |
| Style : | Pendant |
| Diamond Color: | None |
| Diamond Clarity: | None |
| Center Stone Size : | 25x9 mm |
| Chain Length : | 17.50 In |
| Stone Shape : | Pear Shape |
| Width (A) : | 10.70 mm |
| Thickness (B) : | 6.30 mm |
| Drop (E) : | 34.00 mm |
* Product weights and dimensions are approximate. Our total diamond weight may have a +/-5% tolerance. All prices on this web site are subject to change without notice. Whilst we make every effort to provide you the most accurate, up-to-date information, occasionally, one or more items on our web site may be mis-priced. In the event a product is listed at an incorrect price due to typographical, photographic, or technical error. Gabriel & Co reserves the right to cancel any orders placed with incorrect price.
- Free standard shipping to anywhere within the U.S
- Returns are accepted within 30 days of shipment*


















